МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 18 липня 2001 року N 295

Про створення системи контролю та обліку індивідуальних доз опромінення населення при рентгенорадіологічних процедурах

На виконання Закону України "Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання", постанов Кабінету Міністрів України від 16.03.99 р. N 406 "Про порядок створення єдиної державної системи контролю та обліку індивідуальних доз опромінення населення" та від 23.04.2001 р. N 379 "Про затвердження Порядку створення єдиної державної системи контролю та обліку індивідуальних доз опромінення населення" наказую:

1. Затвердити Положення про контроль та облік доз при проведенні рентгенорадіологічних процедур (додається).

2. Покласти на Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення (Куриленко М. А.) функції головної установи з організації та створенню системи контролю та обліку індивідуальних доз опромінення населення при проведенні рентгенорадіологічних процедур.

3. Затвердити розподіл програмного продукту "Система контролю та обліку індивідуальних доз опромінення персоналу та населення" (додається).

4. Головному лікарю Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення (Куриленко М. А.):

4.1. Створити в структурі диспансеру відділ по контролю та обліку доз опромінення населення при проведенні рентгенорадіологічних процедур;

4.2. Внести пропозиції щодо змін до статуту та штатного розкладу закладу в межах штатної чисельності, затверджених асигнувань та подати їх на затвердження до МОЗ України;

4.3. Розробити та затвердити положення про підрозділ (відділ), функціональні обов'язки співробітників;

4.4. Забезпечити підрозділ необхідними приміщеннями та технологічним обладнанням;

4.5. Здійснити заходи по забезпеченню обласних структур системи програмним продуктом;

4.6. Провести разом зі службою радіаційної безпеки Донецької області та головними спеціалістами МОЗ України організаційний семінар з питань ведення персонального обліку доз опромінення населення;

4.7. Забезпечувати аналіз річних звітів обласних рентгенорадіологічних відділень (ОРРВ) з питань дозових навантажень на населення при проведенні рентгенорадіологічних процедур. Щорічно до 1 квітня.

5. Міністру охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, начальникам управлінь охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міськдержадміністрацій:

5.1. Забезпечити обласні рентгенорадіологічні відділення, обласні СЕС програмним продуктом "Система контролю обліку індивідуальних доз опромінення персоналу та населення";

5.2. Провести підготовку спеціалістів до роботи з програмним продуктом "Система контролю та обліку індивідуальних доз опромінення персоналу та населення" на базі відділення радіаційної безпеки Донецького обласного клінічного ТМО (за попереднім узгодженням);

5.3. Забезпечити щорічне звітування відповідно до запропонованих форм: по персоналу - перед інститутом радіології АМН України; по пацієнтах - перед Українським спеціалізованим диспансером радіаційного захисту населення у автоматизованому режимі (виключно на електронних носіях). Щорічно до 1 березня.

6. Управлінню охорони здоров'я Донецької облдержадміністрації (Орда О. М.) доручити службі радіаційної безпеки області проведення на своїй базі семінарів для спеціалістів з користування програмним продуктом "Система контролю обліку індивідуальних доз опромінення персоналу та населення" за затвердженим графіком з видачею відповідних документів.

7. Контроль за виконанням наказу покласти на Управління радіаційного захисту населення та медичних проблем аварії на ЧАЕС (Піщиков В. А.).

Перший заступник Міністра 

О. О. Бобильова 


ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства охорони здоров'я України
від 18 липня 2001 р. N 295 


ПОЛОЖЕННЯ
про контроль та облік доз при проведенні рентгенорадіологічних процедур

Одним з головних елементів організації спостереження за радіаційною безпекою населення України є створення єдиної системи контролю та обліку дозових навантажень опромінення при проведенні рентгенорадіологічних діагностичних процедур.

Опромінення населення тільки при рентгенорадіологічних дослідженнях визначається як 40 - 50 % додатково до фонового опромінення. Це у значній мірі і є важливим пунктом постійного контролю за дозовими навантаженнями.

У Законі України "Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання" та НРБУ-97 сформульовані обов'язкові вимоги до радіаційного захисту пацієнтів і контролю доз при проведенні медичних процедур із застосуванням джерел іонізуючого випромінення (ДІВ). При цьому дози опромінення завжди повинні відповідати нормам, правилам і нормативам в області радіаційної безпеки.

Оптимальним методом роботи з ведення обліку та контролю дозових меж для пацієнтів та включення даних про дозові навантаження при основних видах рентгенорадіологічних діагностичних процедур до Державного реєстру індивідуальних доз опромінення населення є використання автоматизованої комп'ютерної системи обліку та статистики "Реєстрація дозових навантажень на пацієнта".

1. Загальні положення

1.1. Робота з реєстрації дозових навантажень з введенням даного Положення здійснюється на основі єдиних методик, затверджених МОЗ України, та проводиться в усіх лікувально-профілактичних закладах (ЛПЗ) системи МОЗ України, що проводять медичні діагностичні процедури з використанням джерел іонізуючих випромінювань.

1.2. Методичне керівництво і контроль за здійсненням реєстрації дозових навантажень проводиться структурними підрозділами обласних (міських) рентгенорадіологічних відділень (РРВ), служб радіаційної безпеки (СРБ) та радіологічними відділами відповідних санепідстанцій (СЕС) на підставі Закону України "Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання", НРБУ-97, наказу МОЗ України від 28.11.97 N 340 "Про удосконалення організації служби променевої діагностики та променевої терапії".

1.3. Роботу відділу (відділення), що здійснює ведення реєстру індивідуальних доз опромінення населення, очолює завідуючий, який має бути головним позаштатним фахівцем із радіаційної безпеки управління охорони здоров'я обл(міськ)держадміністрації.

1.4. Завідуючий відділом (відділенням) у своїй роботі підпорядковується безпосередньо головному лікарю ЛПЗ і начальнику управління охорони здоров'я обл(міськ)держадміністрації.

1.5. Відділи (відділення) повинні мати набір приміщень, спеціальне устаткування, апаратуру, транспорт, персональні комп'ютери, засоби зв'язку, що відповідають розв'язуваній задачі по створенню Державного реєстру індивідуальних доз опромінення населення при проведенні рентгенорадіологічних досліджень. Взірцевий перелік приміщень, устаткування та штати приведені в додатках 1 - 3.

1.6. Діяльність відділів (відділень) здійснюється в тісній взаємодії з Управлінням радіаційного захисту населення та медичних проблем аварії на ЧАЕС МОЗ України, структурними підрозділами відповідних закладів, науково-дослідними інститутами гігієнічного профілю, кафедрами радіаційної медицини і радіаційної гігієни вищих медичних навчальних закладів, управліннями охорони здоров'я, зацікавленими міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади.

1.7. Відділ (відділення) веде облік роботи ЛПЗ області, міста, району і подає звітність по формах, затверджених Держкомстатом та МОЗ України в терміни, встановлені МОЗ України до Українського спеціалізованого диспансеру радіаційного захисту населення. Також в автоматизованому вигляді до диспансеру подаються дані про індивідуальні дози, отримані пацієнтами при проходженні рентгенорадіологічних діагностичних процедур.

1.8. Отримані диспансером дані узагальнюються і подаються до Управління радіаційного захисту населення та медичних проблем аварії на ЧАЕС у встановлені терміни. Дані про індивідуальні дози опромінення сумуються щорічно та зберігаються в архіві.

1.9. За запитом пацієнта службою, відповідальною за облік доз опромінення в територіальному лікувальному закладі, або диспансером видаються дані про отримані ним дози опромінення, як за попередній рік, так і за будь-який період.

1.10. Обласні відділи (відділення) РРВ, СРБ використовуються як навчальні бази для підготовки лікарів, інженерів, інженерно-технічного, іншого медичного та технічного персоналу з питань реєстрації дозових навантажень та ведення облікових форм.

1.11. Відділи (відділення) працюють відповідно до плану роботи, посадових інструкцій спеціалістів.

1.12. Спеціалісти відділу (відділення) виконують окремі доручення Управління радіаційного захисту населення та медичних проблем аварії на ЧАЕС МОЗ України у встановленому порядку.

2. Основні задачі та дозиметричні критерії опромінення пацієнта при використанні ДІВ

2.1. Не існує єдиного підходу до необхідності, тривалості і числа проведення медичних радіологічних процедур.

Важкі онкологічні, туберкульозні, літні, ургентні хворі найчастіше потребують більш тривалого, ретельного обстеження, що спричиняє отримання ними значних дозових навантажень. В залежності від показань до застосування радіологічних методик, перш за все дослідження, виділяються три категорії пацієнтів:

Категорія АД

- хворі з онкологічними захворюваннями чи підозрою на них;

- хворі, дослідження яких проводиться з метою диференційної діагностики вродженої серцево-судинної патології, в тому числі судинних периферійних малформацій;

- хворі, яким проводять інтервенційні заходи;

- особи, що обстежуються в ургентних випадках (у тому числі при травмах) за життєвими показаннями.

Категорія БД

- хворі, дослідження у яких проводять за клінічними показаннями при соматичних (неонкологічних) захворюваннях з метою уточнення діагнозу та/або вибору тактики лікування.

Категорія ВД

- особи із груп ризику, які працюють на підприємствах із шкідливими патогенними факторами та ті, яких приймають на роботу на зазначені підприємства і які проходять професійний відбір;

- хворі, зняті з обліку після радикального лікування онкологічних захворювань, при періодичних обстеженнях.

2.2. Для категорії АД встановлений дозовий контрольний рівень не повинен викликати безпосередніх променевих ушкоджень.

При цьому еквівалентна доза (ЕЕД) не повинна перевищувати на кришталик ока 15 мЗв (1,5 бер), на шкіру 50 мЗв (5,0 бер).

Для категорії БД дозовий контрольний рівень встановлюється в 10 разів нижче ніж для категорії АД, користуючись обмеженням ризику стохастичних (соматичних і генетичних) наслідків опромінення.

Для категорії ВД встановлюється дозовий контрольний рівень у 10 разів нижче, ніж для категорії БД.

2.3. Встановлення дозових контрольних рівнів грунтується на загальновідомих радіобіологічних уявленнях про лінійну безпорогову залежність "доза - ефект".

Одночасно враховується принцип зіставлення ризику від проведення рентгенорадіологічних обстежень і рівня отриманої діагностичної інформації.

2.4. Проведення будь-якої рентгенорадіологічної діагностичної процедури повинно бути спрямовано на максимальне зниження дозового навантаження і використання найбільш заощадливих режимів обстеження, застосування захисних та інших засобів зниження дозових навантажень, забезпечуючи необхідну інформацію.

2.5. Діагностичні, тим більше профілактичні обстеження, повинні проводитися за певним алгоритмом, по стандартних методиках, найбільше раціонально, швидко, із мінімальним часом вмикання високої напруги (з найменшою експозицією).

2.6. Рентгенологічні обстеження не проводяться (за винятком життєвих медичних показань):

а) жінкам репродуктивного віку, що належать до категорій БД і ВД у період встановленої або можливої вагітності;

б) дітям до 15 років, що належать до категорії ВД.

2.7. Проведення профілактичних досліджень методом рентгеноскопії не припускається.

2.8. Припустимо багатократне обстеження пацієнтів протягом року, коли сумарне значення ефективної дози не перевищує рекомендованого дозового контрольного рівня (таблиця 1).

Таблиця 1

Дозові контрольні рівні, що рекомендуються для пацієнтів при рентгенологічних обстеженнях

Категорія пацієнтів 

Рекомендовані дозові контрольні рівні, ефективна доза
(куб. м в/рік) 

АД 

150 

БД 

15 

ВД* 

1,0 


____________
* При такій дозовій межі величина ефективної дози опромінення в середньому для населення України не перевищить 1 мЗв/рік.

3. Реєстрація дозових навантажень пацієнтів

3.1. Дані про ефективні дози, отримані пацієнтом, реєструються після кожної рентгенорадіологічної процедури.

3.2. Реєстрація дозових навантажень пацієнтів проводиться шляхом заповнення відповідних розділів картки пацієнта комп'ютерної бази даних програмного забезпечення "Реєстрація дозових навантажень на пацієнта" та відповідного журналу з такими ж розділами (додаток 5) на підставі розрахункових таблиць 2, 3 дозових навантажень при проведенні рентгенологічних досліджень, а також розрахунку дозового навантаження при проведенні радіонуклідної діагностики (таблиця 4).

Таблиця 2

Середні ефективні еквівалентні дози (поглинуті) при рентгенографії

Об'єкт дослідження 

Розмір поля (см) 

Доза в мЗв за 1 знімок 

  

  

Дорослі 

Діти 

Пряма проекція 

Бокова проекція 

  

5  

Череп оглядовий прицільний 

24 х 30
18 х 24 

0,12
менше 

0,1 

  

Шийний відділ хребта
Гортань
Трахея 

18 х 24 

0,2 

0,1 

  

Плечовий суглоб 

13 х 18
18 х 24 

0,04
0,1 

  

  

Ключиця
Лопатка
Грудина 

18 х 24 

0,25 

  

  

Ребра 

24 х 30
30 х 40 

0,75
1,8 

  

  

Грудний відділ хребта 

15 х 40
24 х 30
30 х 40 

0,7
1,6
2,6 

0,8
1,0
3,0 

 

Поперековий відділ хребта 

15 х 40
 
24 х 30
30 х 40 

0,2
(0,8) (худий)
1,4 (0,9)
1,6 (1,2) 

1,2 (1,0)
1,3 (1,2)
1,7 (1,5) 

  

Миска 

18 х 24 

0,8 (0,4) 

0,7 (0,6) 

  

Крижі 

24 х 30 

1,1 (0,5) 

1,0 (0,9) 

  

Куприк 

30 х 40 

1,6 (1,2) 

1,3 (1,1) 

  

Кульговий суглоб 

18 х 24
24 х 30 

0,4 (0,2)
1,1 (0,4) 

0,3 (0,28)
0,5 (0,35) 

  

Стегно (верхня третина) 

15 х 40
24 х 30 

0,05 (0,01)
0,03 (0,04) 

0,3 (0,28)
0,5 (0,35) 

  

Кістки кінцівок 

15 х 40 

менше 0,1 

  

  

Кістки стопи 

24 х 30 

  

  

  

Легені (знімочний штатив)  

30 х 40 

0,25 

0,4 

  

Лежачи (фокус 100 см) 

30 х 40 

0,1 

0,2 

  

Вертіграф (фокус - 150 - 200 см) 

24 х 30 

  

0,1 

  

Легені (універсальний штатив) за екраном 

18 х 24
24 х 30
30 х 40 

0,1
0,22
0,35 

0,15
0,35
0,5 

  

Легені (томографія) 

24 х 30
35 х 35 

0,8
1,0 

1,2
1,8 

  

Флюорографія легень 

10 х 10 

0,5 

1,1 

  

Мамографія 

18 х 24 

0,1 

1,0 на одну залозу 

  

Холецистографія 

18 х 24
24 х 30 

0,2
0,65 (0,45) 

  

  

Урографія 

30 х 40 

2,0 (1,6) 

  

  

Метросальпінгограма 

24 х 30 

2,4 

  

  

Стравохід 

18 х 24
24 х 30 

0,2
0,5 

0,13
0,3 

  

Шлунок 

18 х 24
24 х 30 

0,6
1,0 

0,45
0,8 

  

Кишковик 

18 х 24
24 х 30
30 х 40 

0,6 (0,4)
1,0 (0,8)
1,6 (1,3) 

0,5
0,8
1,2 

  

Комп'ютерна томографія 

  

  

  

  

Голови 

  

2,0 

  

  

Грудної порожнини  

  

10,0 

  

  

Черевної порожнини 

  

7,0 

  

1,1 (2 - 5 років)
2,4 (6 - 10 років)
5,1 (11 - 15 років) 

Органів миски
Детальні знімки 

  

7,0 

  

  

1 зуб 

0,02 

  

  

  

нижня щелепа 

0,07 

  

  

  

верхня щелепа 

0,01 

  

  

  

зубний статус 

0,08 

  

  

  


Таблиця 3

Орієнтовні значення ЕЕД за одне дослідження без знімків при рентгеноскопії (мЗв/хв.)

Об'єкт дослідження 

З підсилювачем рентгенівського зображення (ПРЗ) 

Без підсилювача рентгенівського зображення (без ПРЗ) 

Легені 

0,4 

1,5 

Стравохід 

0,4 

1,5 

Шлунок 

0,8 

2,5 

Жовчний міхур 

0,5 

1,5 

Кишковик 

1,0 (0,8) 

3,5 (3,0) 


3.3. Лікар-радіолог зобов'язаний зареєструвати значення індивідуальної ефективної дози пацієнта у листі обліку дозових навантажень при проведенні рентгенорадіологічних діагностичних процедур (додаток 3 до наказу МОЗ УРСР від 19.06.90 N 118 "Про заходи щодо зниження дозових навантажень на населення при проведенні профілактичних та діагностичних рентгенологічних обстеженнях органів грудної порожнини") або ярлику комп'ютерної системи обліку "Реєстрація дозових навантажень на пацієнта". Лист або ярлик вклеюється в медичну картку амбулаторного хворого, історію хвороби або в історію розвитку дитини, а також в журнал обліку щоденних рентгенорадіологічних процедур (додаток 5).

3.4. З метою сумарної оцінки ступеня опромінення пацієнта за кожний рік, за все життя необхідна наявність у пацієнта "Радіаційного паспорта" (додаток 6), що пред'являється при кожному проведенні будь-якої лікувальної або діагностичної процедури.

Таблиця 4

Ефективні дози опромінення пацієнтів різного віку при проведенні радіонуклідної діагностики

Ізотоп 

РФП 

Мета дослідження 

  

Примітка 

  

  

  

дорослі 

15 років 

10 років 

5 років 

1 рік 

  

Фосфор-32 

Фосфат натрію 

Діагностика пухлин 

2,0 

2,7 

4,5 

0,95 

2,0 

  

Хром-51 

Еритроцити, мічені хромом-51 

Діагностика кровотечі 

0,17 

0,19 

0,29 

0,45 

0,84 

  

Хром-51 

Тромбоцити, мічені хромом-51 

Діагностика тромбів 

0,1 

0,14 

0,22 

0,34 

0,54 

  

Хром-51 

Лейкоцити, мічені хромом-51 

Діагностика абсцесів 

0,088 

0,12 

0,19 

0,30 

0,57 

  

Хром-51 

Еритроцити денатуровані теплом, мічені хромом-51 

Дослідження селезінки 

0,1 

0,14 

0,21 

0,31 

0,54 

  

Хром-51 

ЕДТА 

Дослідження функції нирок 

0,002 

0,0027 

0,004 

0,006 

0,011 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 60 % 

Хром-51 

Хрому (III) хлорид 

Дослідження кровообігу 

0,075 

0,094 

0,14 

0,22 

0,39 

  

Кобальт-57 

Блеоміцин, мічений кобальтом-57 

Діагностика пухлин 

0,049 

0,063 

0,095 

0,14 

0,29 

  

Кобальт-57 

Вітамін B-12 

Діагностика анемії 

2,3 

2,9 

4,4 

6,6 

12,0 

Пероральне застосування з вимиванням 

Кобальт-57 

Вітамін B-12 

Діагностика анемії 

3,3 

4,3 

6,5 

9,7 

17,0 

Пероральне застосування без вимивання 

Кобальт-57 

Вітамін B-12 

Діагностика анемії 

4,7 

6,1 

9,2 

14,0 

25,0 

Внутрішньовенне введення без носія 

Кобальт-57 

Вітамін B-12 

Діагностика анемії 

8,5 

11,0 

15,0 

24,0 

43,0 

Внутрішньовенне введення без носія 

Кобальт-57 

Вітамін B-12 

Діагностика анемії 

0,49 

0,63 

0,95 

2,5 

25,0 

Внутрішньовенне введення з носієм 

Кобальт-57 

Вітамін B-12 

Діагностика анемії 

0,91 

1,1 

1,7 

2,6 

4,4 

Внутрішньовенне введення з носієм 

Галій-67 

Галій-67-цитрат 

Діагностика пухлин 

0,10 

0,13 

0,20 

0,33 

0,64 

  

Селен-75 

Селеніт натрію 

Діагностика пухлин 

2,6 

3,3 

5,7 

8,1 

14,0 

  

Технецій-99m 

Альбумін людської сироватки, мічений технецієм-99m 

Дослідження кровообігу 

0,006 

0,0075 

0,012 

0,018 

0,032 

  

Технецій-99m 

Мілкодисперсні колоїди, мічені технецієм-99m 

Дослідження ретикулоендотеліальної системи 

0,009 

0,012 

0,018 

0,027 

0,048 

  

Технецій-99m 

Мілкодисперсні колоїди, мічені технецієм-99m 

Дослідження ретикулоендотеліальної системи 

0,0087 

  

  

  

  

Для початкової стадії розвитку дифузної патології печінки  

0,010 

  

  

  

  

Для виражених ступенів розвитку патології печінки 

Технецій-99m 

Цитратний комплекс, мічений технецієм-99m 

Дослідження нирок 

0,0056 

0,007 

0,010 

0,027 

0,048 

  

Технецій-99m 

Глюконат, глюкогентонат натрію, мічений технецієм-99m 

Дослідження нирок 

0,0050 

0,0074 

0,011 

0,015 

0,028 

  

Технецій-99m 

Мікросфери альбуміну, мічені технецієм-99m 

Дослідження легеневого кровообігу 

0,010 

0,015 

0,021 

0,031 

0,059 

  

Технецій-99m 

Еритроцити, мічені технецієм-99m 

Дослідження кровообігу та кровотеч 

0,0063 

0,0080 

0,012 

0,019 

0,034 

  

Технецій-99m 

Еритроцити, денатуровані теплом, мічені технецієм-99m 

Дослідження селезінки 

0,011 

0,015 

0,023 

0,033 

0,057 

  

Технецій-99m 

Макроагрегати альбуміну, мічені технецієм-99m 

Дослідження легеневого кровообігу 

0,012 

0,016 

0,024 

0,035 

0,065 

  

Технецій-99m 

Альбумін, мічені технецієм-99m 

Дослідження кровообігу 

0,075 

  

  

  

  

Інтратекальне застосування, спинальна пункція 

0,0031 

  

  

  

  

Інтратекальне застосування, введення у цистерну 

Технецій-99m 

Неабсорбовані маркери, мічені технецієм-99m 

Дослідження шлунково-кишкового тракту 

0,022 

0,027 

0,042 

0,065 

0,012 

Пероральне застосування рідини 

0,022 

0,029 

0,045 

0,070 

0,13 

Пероральне застосування твердих речовин: 

Технецій-99m 

Аерозолі, мічені технецієм-99m 

Дослідження бронхів 

0,0062  

0,0083  

0,012  

0,018  

0,032  

речовин з швидким кліренсом із легенів (наприклад, ДТПА)  

0,014 

0,020 

0,028 

0,043 

0,081 

речовини з повільним кліренсом із легенів (наприклад, альбумін) 

Технецій-99m 

Технецій-99m-ДМСА 

Дослідження нирок 

0,0065 

0,0080 

0,012 

0,017 

0,029 

  

Технецій-99m 

Технецій-99m-НІДА 

Дослідження печінки 

0,017 

0,020 

0,033 

0,051 

0,096 

  

Технецій-99m 

Пертехнетат натрію (технецій-99m) 

Дослідження щитовидної залози 

0,0048 

0,006 

0,009 

0,013 

0,024 

Разом з блокуючим агентом 

Технецій-99m 

Технецій-99m-ДТПА 

Дослідження функції нирок 

0,052 

0,0065 

0,010 

0,014 

0,026 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 62,5 % 

Технецій-99m 

Фібриноген, мічений технецієм-99m 

Дослідження тромбів 

0,0060 

0,0076 

0,012 

0,018 

0,032 

  

Технецій-99m 

Крупнодисперсні колоїди, мічені технецієм-99m 

Дослідження ретикулоендотеліальної системи 

0,0086 

0,011 

0,017 

0,028 

0,045 

  

0,0079 

  

  

  

  

Для початкової стадії розвитку патології печінки 

0,0097 

  

  

  

  

Для вираженої недостатньої функції паренхіматозних органів 

Технецій-99m 

Фосфати та фосфонати, мічені технецієм-99m 

Дослідження скелету 

0,0059 

0,0075 

0,011 

0,018 

0,035 

  

0,0056 

0,0072 

0,011 

0,019 

0,038 

Високий рівень накопичення у кістках та/або виражена ниркова недостатність 

Технецій-99m 

Пертехнетат натрію 

Дослідження щитовидної залози 

0,017 

0,021 

0,031 

0,051 

0,093 

  

Індій-111 

Тромбоцити, мічені індієм-111 

Діагностика тромбозів 

0,29 

0,37 

0,56 

0,85 

1,5 

  

Індій-111 

Блеоміцин, мічений індієм-111 

Діагностика пухлин 

0,097 

0,12 

0,18 

0,27 

0,48 

  

Індій-111 

Індій-111-ДТПА 

Дослідження функції нирок 

0,021 

0,025 

0,039 

0,10 

0,48 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить 60 % 

Індій-111 

Лейкоцити, мічені індієм-111 

Діагностика абсцесів 

0,28 

0,37 

0,55 

0,85 

1,5 

  

Індій-111 

Неабсорбовані маркери, мічені індієм-111 

Діагностика кишково-шлункового тракту 

0,28 

0,34 

0,55 

0,85 

1,6 

  

Індій-113m 

Індій-113m-ДТПА 

Дослідження функції нирок 

0,012 

0,015 

0,022 

0,035 

0,066 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 75 % 

Йод-123 

Йодид 

Дослідження щитовидної залози 

0,3 

0,47 

0,73 

1,6 

2,9 

Тест захоплення 45 % 

0,37  

0,57  

0,88  

1,9  

3,5  

Тест захоплення 55 %  

0,096 

0,12 

0,18 

0,27 

0,50 

Щитовидна залоза блокована, тест захоплення 0 % 

Йод-123 

Йодид 

Дослідження щитовидної залози 

0,051 

0,074 

0,11 

0,22 

0,41 

Тест захоплення 5 % 

0,11 

0,17 

0,26 

0,55 

1,0 

Тест захоплення 15 % 

0,18 

0,27 

0,41 

0,86 

1,7 

Тест захоплення 25 % 

0,24 

0,37 

0,58 

1,2 

2,3 

Тест захоплення 35 % 

Йод-123 

Йод-123-гіпуран 

Дослідження функції нирок 

0,013 

0,016 

0,024 

0,036 

0,066 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 78 % 

0,011 

0,013 

0,020 

0,030 

0,056 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 50 %. Порушена функція нирок 

Йод-124 

Йодид 

Дослідження щитовидної залози 

2,3 

3,6 

5,3 

11,0 

21,0 

Тест захоплення 5 % 

6,7 

10,0 

15,0 

33,0 

61,0 

Тест захоплення 15 % 

11,0 

17,0 

25,0 

56,0 

100,0 

Тест захоплення 25 % 

15,0 

24,0 

35,0 

76,0 

140,0 

Тест захоплення 35 % 

19,0 

30,0 

45,0 

100,0 

180,0 

Тест захоплення 45 % 

24,0 

37,0 

55,0 

120,0 

220,0 

Тест захоплення 55 % 

Йод-125 

Йодид 

Дослідження щитовидної залози 

0,010 

0,012 

0,021 

0,033 

0,065 

Щитовидна залоза блокована, тест захоплення 0 %. Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 50 % 

Йод-131 

Альбумін, мічений йодом-131 

Дослідження кровообігу 

0,65 

  

  

  

  

Інтратекальне застосування, спинальна пункція 

0,62 

  

  

  

  

Інтратекальне застосування, введення у цистерну 

18,0 

28,0 

42,0 

95,0 

170,0 

Тест захоплення 25 % 

25,0 

40,0 

60,0 

130,0 

240,0 

Тест захоплення 35 % 

32,0 

50,0 

75,0 

170,0 

310,0 

Тест захоплення 45 % 

40,0 

60,0 

95,0 

210,0 

370,0 

Тест захоплення 55 % 

Йод-131 

Мікросфери альбуміну, мічені йодом-131 

Дослідження легеневого кровообігу 

0,18 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

0,21 

  

  

  

  

При вираженій недостатності паренхіматозних органів 

0,19 

0,25 

0,39 

0,62 

1,2 

  

Йод-131 

Йодометил-19-норхолестирол 

Дослідження надниркових залоз 

1,9 

2,9 

4,5 

9,8 

18,0 

  

Йод-131 

Макроагрегати альбуміну, мічені йодом-131 

Дослідження легеневого кровообігу 

0,46 

0,65 

0,96 

1,5 

2,8 

  

Йод-131 

Бенгальський рожевий 

Дослідження функції печінки 

0,83 

1,0 

1,8 

2,9 

5,8 

  

  

  

  

  

8,2 

Новонароджені. Уроджена атрезія протоків 

Йод-131 

Метайодбензил-гуанідин (МИБГ) 

Дослідження головного мозку 

0,15 

0,20 

0,29 

0,45 

0,30 

  

Йод-131 

Гіпуран 

Дослідження функції нирок 

0,055 

0,068 

0,10 

0,15 

0,30 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 90 % 

0,051 

0,063 

0,097 

0,15 

0,28 

Порушення функції нирок. Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 63 % 

0,33 

0,40 

0,58 

0,86 

1,5 

Блокада однієї з нирок 

Ксенон-133 

Повітряно-ксенонова суміш 

Дослідження зовнішнього дихання 

0,00074 

0,00095 

0,0015 

0,0025 

0,0051 

Постійне вдихання на протязі 5 хвилин 

0,00018 

0,00025 

0,0004 

0,0005 

0,0012 

Одноразова інгаляція або внутрішньовенна ін'єкція з видиханням на протязі 30 секунд 

Тулій-169 

Тулій-169-ДТПА 

Дослідження функції нирок 

0,039 

0,049 

0,075 

0,12 

0,21 

Внесок еквівалентної дози у стінці сечового міхура до ефективної дози в організмі становить до 67 %. 

Золото-198 

Колоїдне золото 

Дослідження ретикулоендотеліальної системи 

0,85 

  

  

  

  

Для початкової стадії розвитку патології печінки 

Талій-201 

Талія хлорид 

Дослідження міокарду 

0,19 

0,30 

1,3 

1,6  

2,5 

  


3.5. Неперевищення дозових контрольних рівнів протягом року для всіх трьох груп осіб, що проходять рентгенорадіологічні дослідження, не призводить до появи детермінованих (нестохастичних) ефектів опромінення та значно знижує можливість появи віддалених ефектів.

При призначенні на рентгенорадіологічні процедури необхідно дані "Радіаційного паспорта" зіставляти з межами доз (таблиця 1).

При перевищенні меж доз, проведення додаткових рентгенорадіологічних процедур повинно підтверджуватися консиліумом лікарів-спеціалістів і фахівців з радіаційної безпеки.

3.6. Забороняється необгрунтоване повторне опромінення пацієнта на всіх етапах медичного обслуговування без обліку результатів раніше проведених рентгенорадіологічних маніпуляцій.

Особливо це варто враховувати при проведенні радіологічних досліджень дітям і особам репродуктивного віку.

3.7. Остаточно доза переноситься в "Радіаційний паспорт", або в нього вклеюється ярлик комп'ютерної обробки.

3.8. При госпіталізації хворого або при проведенні інших видів обстежень, консультацій, переводі з одного стаціонару в інший обов'язкова наявність у хворого на руках форми "Радіаційного паспорта" та інших результатів рентгенорадіологічних процедур разом з індивідуальною картою (додатки 4, 6).

3.9. При виписці хворого зі стаціонару або після проведення рентгенорадіологічної діагностичної процедури в спеціалізованих медичних закладах значення дозового навантаження вноситься до витягу з історії хвороби або до нього додається додатковий ярлик комп'ютерної системи обліку дозових навантажень пацієнта.

3.10. При направленні пацієнта на санаторно-курортне лікування в санаторно-курортну карту необхідно внести дозові результати рентгенорадіологічних процедур.

Впровадження системи контролю та обліку індивідуальних доз опромінення населення, як і здійснення радіаційного контролю, дадуть можливість стабілізувати досягнутий стан радіаційного добробуту і підвищити рівень радіаційної безпеки при проведенні медичних досліджень з використанням джерел іонізуючих випромінювань.

Додаток 1 


Взірцевий перелік приміщень РРВ, СРБ

Приміщення 

Площа, кв. м 

Кабінет лікаря-радіолога 

12 

Кімната спеціалістів 

20 

Радіометрична 

20 

Приміщення для зберігання пересувної апаратури та обладнання 

10 

Приміщення для зберігання контрольних радіаційних джерел 

Кабінет техників-дозиметристів 

16 


Додаток 2 


Табель оснащення спеціальним обладнанням РРВ, СРБ

Найменування обладнання 

Кількість одиниць обладнання 

Комплекс для обробки даних індивідуальної дозиметрії типу ТЛД 

2 на відповідну адміністративну територію 

Дозиметр для контролю захисту типу ДРГЗ, СРП - 88 

1 на 100 апаратів з ДІВ 

Персональний комп'ютер типу Celeron 

1 на відділення 

Персональний комп'ютер типу Laptop (Notebook) 

1 на відділення 

Легковий автомобіль 

1 на відділення 


Додаток 3 


Рекомендовані додаткові штатні нормативи РРВ, СРБ

Найменування посади 

До 500 кабінетів 

Більше 500 кабінетів 

Лікар-радіолог (методист) 

0,5 

Інженер-радіолог 

0,5 

Технік-дозиметрист 

0,5 

Водій легкового автомобіля 


Додаток 4 


Ярлик комп'ютерної системи обліку "Реєстрація дозових навантажень на пацієнтів" при проведенні рентгенодіагностичних досліджень

Прізвище ____________ Ім'я _____________ По батькові _________________

Дослідження _________________________ Дата/Час _____________________

Область дослідження __________________ Доза ________________________

Мета дослідження __________________ Положення _____________________

ЛПЗ ________________________________ Провів _______________________

мA __________________ KV _____________________ mА/сек _____________

КФВ ____________ Експозиція _________________ Поле ________________

Додаток 5 


Журнал обліку дозових навантажень на пацієнта при проведенні рентгенодіагностичних досліджень

Дата, час 

П. І. Б. 

Дослідження 

Область дослідження 

Мета дослідження 


Положення 

мА 

кВ 

мА/сек 

КФВ 

Експозиція 

Поле 

Доза 

Провів 

10 

11 

12 

13 

14 


Додаток 6 


Ярлик комп'ютерної системи обліку "Реєстрація дозових навантажень на пацієнтів" при проведенні комп'ютерно-томографічних досліджень

Прізвище ____________ Ім'я ______________ По батькові ________________

Дослідження _________________________ Дата/Час _____________________

Область дослідження __________________ Доза ________________________

Мета дослідження ____________________ Положення ___________________

ЛПЗ ______________________________ Провів _________________________

мА __________________ KV ____________________ mА/сек ______________

КФВ ____________ Експозиція _________________ Поле ________________

Додаток 7 


Журнал обліку дозових навантажень на пацієнта при проведенні комп'ютерно-томографічних досліджень

Дата, час 

П. І. Б. 

Дослідження 

Область дослідження 

Мета дослідження 


Положення 

мА 

кВ 

мА/сек 

КФВ 

Експозиція 

Поле 

Доза 

Провів 

10 

11 

12 

13 

14 


Додаток 8 


Ярлик комп'ютерної системи обліку "Реєстрація дозових навантажень на пацієнтів" при проведенні радіонуклідних досліджень

Прізвище ____________ Ім'я _____________ По батькові _________________

Дослідження _________________________ Дата/Час _____________________

Область дослідження ___________________ Мета дослідження ____________

ЛПЗ ________________________________ Провів _______________________

Назва РФП _________________________ Активність ____________________

Доза _____________________________________________________________

Додаток 9 


Журнал обліку дозових навантажень на пацієнта при проведенні радіонуклідних досліджень

Дата, час 

П. І. Б. 

Дослідження 

РФП 

Активність 

Доза 

Провів 


Додаток 10 


Радіаційний паспорт

(формат А6 (105 х 148 мм)

П. І. Б. ___________________________________________

Стать ____________________________________________

Дата народження __________________________________

Дата 

Дослідження 

Доза 

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  


ЗАТВЕРДЖЕНО
наказом Міністерства охорони здоров'я України
від 18 липня 2001 р. N 295 


Розподіл програмного продукту "Система контролю та обліку індивідуальних доз опромінення персоналу та населення"

Назва адміністративної території 

Обласне (міське) рентгенрадіологічне відділення 

Обласна (центральна, міська) СЕС 

Управління охорони здоров'я 

Інші заклади та установи 

Автономна Республіка Крим 

  

  

Вінницька область 

  

Волинська область 

  

Дніпропетровська область 

  

Донецька область 

  

Житомирська область 

  

Закарпатська область 

  

Запорізька область 

  

Івано-Франківська область 

  

Київська область 

  

Кіровоградська область 

  

Львівська область 

  

Луганська область 

  

Миколаївська область 

  

Одеська область 

  

Полтавська область 

  

Рівненська область 

  

Сумська область 

  

Тернопільська область 

  

Харківська область 

  

Херсонська область 

  

Хмельницька область 

  

Чернівецька область 

  

Черкаська область 

.1 

  

Чернігівська область 

  

м. Київ 

  

м. Севастополь 

  

Центральна СЕС МОЗ України 

  

  

  

Інститут гігієни та медичної екології АМН України 

  

  

  

Науковий центр радіаційної медицини АМН України 

  

  

  

Інститут медичної радіології АМН України 

  

  

  

Інститут онкології та радіології АМН України 

  

  

  

Український спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення 

  

  

  

Управління радіаційного захисту населення та медичних проблем аварії на ЧАЕС 

  

  

  

Всього 

27 

28 

27 


____________